MOJE TOP MÍSTA

Thailand

Moje nejoblíbenější země, kam se rád vracím. Skvělí lidé, krásná příroda, hory a moře a to vše pohromadě. A samozřejmě spousta nádherných míst která je potřeba vidět. 

Vysoké Tatry - Slovakia

Nejbližší velehory a moje top destinace pro letní turistiku. Jednodenní tůry patří díky blízkosti a dostupnosti do mého letního programu naprosto jednoznačně.

Siem Reap - Cambodia

Siem Reap je hlavní město stejnojmenné provincie v Kambodži a je branou do Angkoru, středověkého města vybudovaného v 9.–13. století vládci Khmerského impéria. Samotný název města znamená doslovně „porážka Siamu – Thajska“, jako připomínka dávné vítězné bitvy. Siem Reap je město, které vyrostlo a žije z turistického ruchu. Naleznete zde luxusní hotely, penziony, levné ubytovny pro baťůžkáře, v rušném centru města pak množství restaurací a barů, kde zábava pulsuje až do ranních hodin. Noční život se odehrává převážně v uličkách kolem Pub Street. Ti, co nechtějí večer jen prosedět a propít, mohou utratit nějaký ten dolar za nákupy v nedalekém Angkor Night Marketu, kde jsou k mání jak suvenýry, tak další tradiční i méně tradiční zboží. Chrámový komplex Angkor Wat a další chrámy v archeologickém parku navštěvuje více než dva miliony turistů ročně a doporučuji si na jejich prohlídku vyhradit více než jeden den.

Paksé - Laos

Paksé je úžasné hlavní město provincie Champasak na jihu Laosu, druhé nejlidnatější město v zemi. A pro mne velmi příjemné překvapení na mé cestě. Mnoho lidí sem přichází, aby navštívilo místa jako Bolaven Plateau, Si Phan Don Islands, Wat Phou Salao, Talat Dao Heuang a jiné. Mezi další důvody, proč navštívit Paksé, patří nádherné barevné trhy, pouliční stánky se spoustami dobrot a čerstvým místním laoským jídlem. Na skůtru můžete vyrazit na cesty po okolí a poznávat památky, přírodu a také úžasné a srdečné obyvatele. Strávil jsem zde pár dnů a určitě se sem chci vrátit.

Cameron Highlands - Malaysia

Náhorní plošina Cameron Highlands skýtá příjemné podnebí, mechové lesy a voňavé čajové plantáže. Hlavním lákadlem jsou bezesporu čajové plantáže, kterých je zde hned několik. Součástí některých jsou i továrny na čaj, které si můžete prohlédnout. Další vyhledávanou atrakcí je Mossy Forest, kde můžete obdivovat spleť lián, stromů a rostlin, přičemž vše pokrývá mechový koberec. V Cameron Highlands najdete také nejrůznější farmy, kde chovají motýly, pěstují kaktusy, růže či jahody, které si můžete sami nasbírat. O pátcích a sobotách v Brinchangu probíhá noční market,  kde můžete ochutnat lokální jídlo a ovoce, nebo nakoupit suvenýry. Nutno počítat s tím, že v Cameron Highlands je počasí zcela odlišné od zbytku Malajsie a mlhy a déšť jsou zde naprosto běžné.

Singapore

Singapur je městský stát s asi šesti miliony obyvatel. Najdete zde velmi vysokou životní úroveň, téměř dokonalou čistotu, ale i přísná pravidla. Aby lidé dokázali udržet čistotu a pořádek, který je pro Singapur typický, musejí se podřídit mnoha zákazům, které nám Evropanům mohou přijít až absurdní. Turisté si zde ale přijdou na své.  Mohou obdivovat přírodní krásy, památky a kulturní unikáty. Za všechny bych zmínil Ostrov Sentosa se spoustou zábavy a rozptýlení, velké oceanárium, ruské kolo Singapore Flyer, China Town, Little India, Arab Street, Orchard Road, Marina Bay a vertikální zahrady Gardens By The Bay, a nebo nádhernou botanickou zahradu. Singapur ovšem patří mezi nejdražší místa na světě, takže je potřeba s tím počítat.

Chocolate Hills, Bohol - Philippines

Chocolate Hills najdete v provincii Bohol (ostrov Bohol) na Filipínách. Je to vlastně kolem 1500 kopečků na ploše více než 50 km čtverečních. Jsou porostlé zelenou trávou, která ovšem během suchého období zhnědne, a odtud tedy ten název. Chocolate Hills jsou vyhlášenou turistickou atrakcí. Je několik místních legend jak kopečky vznikly a ve všech vystupují obři. Pro turisty byly dva z kopců přeměněny na vyhlídkové body. Hlavním je ten v Carmen, asi 55 km od regionálního hlavního města Tagbilaran. Dalším je pak Sagbayan Peak  v Sagbayanu, 18 km od komplexu Chocolate Hills v Carmen.

Osmeña Peak, Cebu - Philippines

Osmeña Peak (1013 m) je nejvyšším místem ostrova Cebu. Je to nejznámější a nejkrásnější viewpoint na tomto ostrově. Vrchol Osmeña je hodinu a půl až dvě hodiny jízdy od obce Moalboal. Skutečný výstup vám zabere jen 20 až 30 minut. Je to opravdu snadná túra. Jakmile se dostanete na vrchol, obklopí vás dokonalá scenérie, na kterou se nebudete moci vynadívat. Dá se předpokládat, že na tomto vyhlášeném místě nebudete sami. Je dobré volit časy, kdy se většina turistů teprve batolí dole v údolí nebo už dávno z vrcholku slezla. Osmeña Peak rozhodně stojí za návštěvu.

Hoi An - Vietnam

Hoi An je podle mne nejhezčí vietnamské město. Má neopakovatelnou atmosféru a večerní procházky malebnými uličkami, nábřežím, či trhem neomrzí ani po několika dnech. Hoi An je vyhlášen také jako město krejčích a v nespočtu krejčovství si můžete nechat během dvou tří dnů nechat na míru ušít kvalitní a levné obleky, košile, kabáty atd. V historickém centru města je k vidění japonská, holandská i čínská architektura. Také odtud můžete vyrazit do Ba Na Hills, Marble Mountains, My Son a na další oblíbená místa. Na kole pak po okolí, nebo na blízkou a skvělou pláž. Hoi An je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Je to místo, které musíte vidět a chcete se do něj vrátit.

Bà Nà Hills, Golden Bridge - Vietnam

Při návštěvě Vietnamu a měst Da Nang, nebo Hoi An nezapomeňte navštívit také Bà Nà Hills se zábavním parkem Sun World a turisticky vyhledávaným “Zlatým mostem”. Nahoru Vás vyveze nejdelší kabinová lanovka na světě, projít se můžete francouzskou vesnicí, květinovou zahradou, muzeem voskových figurín, sjet si adrenalinovou bobovou dráhu či si užít spoustu dalších atrakcí. Zahnat hlad můžete v některé z mnoha restaurací. Jen doporučuji zvolit rozumný čas návštěvy, vzhledem k množství turistů i místních, kteří sem jezdí.

Langkawi - Malaysia

Ostrov Langkawi leží mezi Malajsií a Thajskem v Andamanském moři. Najdete zde krásnou přírodu, mix čtyř kultur se vším co to obnáší, levné ubytování a jídlo, ale také rozhodně méně turistů, než v Thajských destinacích. Na Langkawi je množství malých pláží, kde nezřídka budete sami, nebo s jen pár lidmi. A protože ostrov není velký, za jediný den jich zvládnete pět či šest, jednu hezčí než druhou. Můžete se nechat vyvézt lanovkou na dechberoucí Sky Bridge, vykoupat se v zurčivých vodopádech, nebo se vyškrábat na některý z kopců s výhledem na celý ostrov a okolní ostrůvky.

Vang Vieng - Laos

Město Vang Vieng ležící v provincii Vientiane, asi 4 hodiny cesty od hlavního města Laosu, je skvělou zastávkou na cestě do Luang Prabang. Leží na řece Nam Song a i díky tomu dokáže poskytnout turistům program na několik dnů. Řeku můžete brázdit na lodích, užít si tubbing, nebo se jen tak ráchat v četných lagunách. Spousta turistických tras v hornatém terénu láká k návštěvě jeskyní, vodopádů a viewpointů. Pěšky, na kole, na skútru či v buginách. V kombinaci se srdečnými a milými domorodci – perfektní místo. Opravdu se mi odtud nechtělo.

Phnom Kulen - Cambodia

Národní park Phnom Kulen, nebo taky Kulen Mountain najdete asi 50 km severně od města Siem Reap. Bez problémů tam dojedete na pronajatém skútru. V jinak rovinaté Kambodži je to výjimečně malebné místo. Najdete zde úžasný vodopád, chrám s ležícím Buddhou a pokud se vyškrabete téměř nesjízdnou cestou na vrchol, odměnou vám budou krásné scenérie a výhled.

Kuang Si Waterfall - Laos

Vodopády Kuang Si najdete asi 30 kilometrů jižně od Luang Prabang. Tyto vodopády jsou oblíbeným cílem pro turisty i domácí. Voda padá v několika úrovních a stéká do tyrkysově modrých jezírek, ve kterých je možno se i koupat. Dá se zde strávit i několik hodin, ale je dobré přijet nejlépe ihned po ránu, než dorazí davy lidí. Stezka vede po straně vodopádu a dovede vás až na jeho vrchol. Najdete zde také stanici s medvědy. Odnesete si rozhodně spoustu zážitků, fotek a videí.

Bagan - Myanmar

Starobylé město Bagan, dříve zvané Pagan, je jedno z nejnezapomenutelnějších míst kde jsem kdy byl a rozhodně se tam chci ještě vrátit. Toto město s pozůstatky téměř  4000 chrámů je součástí světového dědictví UNESCO a také největší archeologické naleziště na světe. Na kole nebo elektro skútru jej můžete dny a hodiny projíždět a budete objevovat nová a nová místa a zákoutí, která stojí za vidění. Když si přimyslíte srdečné a milé obyvatele a nízké ceny, pochopíte, proč sem začíná proudit stále více a více turistů.

Montserrat - Spain

Pokud si vyrazíte do Barcelony, neměli byste opomenout navštívit také 40 km vzdálený klášter Montserrat.  Je téměř 100 let starý a najdete jej ve stejnojmenném horském přírodním parku severozápadně od největšího katalánského města. Nejvyšší vrchol pohoří Montserrat se jmenuje Sant Jeroni a nachází se ve výšce 1236 metrů. Nahoru můžete vyjet lanovkou, vláčkem, nebo si vyšlápnout pěšky. Čekají vás úžasné výhledy, můžete prozkoumat klášter, nebo muzeum s archeologickými a uměleckými sbírkami. Samotná cesta není vůbec náročná, dokážou ji zvládnout i běžní turisté. Pár hodin si na výlet ale rozhodně vyhraďte.

Triglav - Slovenia

Triglav (2 864 m n. m.) je nejvyšší hora Slovinska  a Julských Alp a nachází se v Triglavském národním parku. Na vrchol vede několik tras různé obtížnosti. Jedna z nejběžnějších vede od chaty Aljažev dom po tzv. Tomiškově cestě k chatě Triglavski dom na Kredarici , dále pak na Malý Triglav a na samotný vrchol Triglavu. Poslední část výstupu je zajištěna ocelovými lany. Vzhledem k velkému převýšení i délce je obvyklý dvoudenní výstup, zdatnější jedinci to stihnou i za jeden den. Nahoře nás v případě příznivého počasí čekají úžasné výhledy na vrcholky okolních hor a blankytně modrá obloha. Je to rozhodně nezapomenutelný zážitek. Jedná se o velmi frekventovaný vrchol, Slovinci totiž zastávají názor, že každý z nich by měl aspoň jednou za život stát na Triglavu.

Fansipan - Vietnam

Fansipan – vietnamsky Phan Xi Păng, je s výškou 3143 m n. m. nejen nejvyšší horou Vietnamu, ale i celé Indočíny. Proto se jí také říká “střecha Indočíny”. Nachází se v pohoří Hoang Lien Son na severozápadě Vietnamu, asi 9 kilometrů od města Sa Pa v provincii Lao Cai, ze kterého se také na horu vyráží. Na Fansipanu dochází k častým změnám počasí, výhledům z vrcholu velmi často brání hustá mlha. Ideální období pro výstup je od ledna do dubna, kdy bývá nejlepší počasí. Během letních měsíců hodně prší, naopak sníh je i v zimních měsících ojedinělý. Na vrchol byla vybudována nově i lanovka a tak počítejte se spoustou turistů. Výstup se většinou plánuje alespoň na dva dny, já zvolil jednodenní verzi. Počítejte s dlouhou trasou a několika stovkami schodů na samotném vrcholu, kde najdete také chrám. Bolavé nohy ale za to stojí.

4000 ostrovů - Don Det - Laos

Ačkoliv je Laos vnitrozemský stát, najdete zde úchvatné místo na Mekongu, kterému se říká 4000 ostrovů. Je to opravdu spousta ostrovů a ostrůvků na řece, z nichž většina je neobydlená, a na obydlených vládne klid a pohoda. Jedním z nejnavštěvovanějších je Don Det. Pokud se Vám podaří na ostrov dostat bez problémů (převozníci občas nejsou právě vstřícní), zamilujete si jej. Naprostý klid, žádná auta a motocyklů jen pár. Objevovat tohle místo můžete na pronajatém kole, nebo pěšky. A místo je to krásné. Určitě nezapomeňte vyrazit také na Khone Phapheng Falls a Li Phi (Somphamit) Falls. Největší a dechberoucí vodopády v zemi a snad na celém Mekongu.

Valencia - Spain

Vycestovat si v létě do Španělské Valencie se rozhodně vyplatí. Toto krásné město bylo založeno při římské kolonizaci roku 138 př. n. l. Je třetím největším městem ve Španělsku, leží na řece Turia, necelých pět kilometrů západně od Středozemního moře. Tok řeky byl ale ve druhé polovině dvacátého století přeložen na jih od města a v bývalém korytě, přes které stále vedou mosty, je dnes přes 9km dlouhý park Jardí del Túria, který je jedním z největších městských parků v Evropě. Oblast starého města vás zaujme spoustou historických budov a památek. Za návštěvu ale rozhodně stojí i jihovýchodní část Valencie, kde se nachází komplex budov současné architektury “Město umění a věd” od místního architekta S. Calatravy. Na jeho prohlídku i s návštěvou skvělého Oceanária si vyhraďte dostatek času.

Xàtiva - Spain

Xàtiva je město ve východním Španělsku, nedaleko Valencie. Během islámské éry Al-Andalus byla slavná díky tomu, že Arabové do ní přinesli technologii na výrobu papíru. Ve 12. století byla Xàtiva známá svými školami, vzděláváním a vzdělávacími kruhy. Kromě historické části města a památek je hlavním cílem turistů Xátiva Castle. Leží na kopci přímo nad městem a nabízí skvělé výhledy na celé okolí. Hrad byl vybudován na strategické poloze-  na starobylé silnici Via Augusta vedoucí z Říma přes Pyreneje a podél pobřeží Středozemního moře do Cartageny a Cádizu. Podle mne je výlet do Xàtivy jedním z nejhezčích v okolí celé Valencie.

Barcelona- Spain

V Barceloně jsem byl několikrát a rád se do ní vracím. Tohle město má zvláštní atmosféru a dokáže člověka vždy okouzlit. Je hlavním městem Katalánska a současně je i hlavním městem provincie Barcelona. Leží při pobřeží Středozemního moře na východě Španělska. Po Madridu je druhým největším španělským městem. Nikdy se v ní nebudete nudit. Nabízí nádherné památky i moderní architekturu, skvělé restaurace, zábavu a nespočet zajímavý míst, která se opravdu vyplatí navštívit. 

Samaria Gorge National Park - Grece (Crete)

Samaria byla původně malá horská vesnička, dnes je po ní pojmenován národní park a jeden z nejkrásnějších kaňonů. Jeho průchod je unikátním a nádherným zážitkem. Cesta kaňonem začíná ve výšce 1250 metrů u vesničky Xyloskalo a končí o 16 kilometrů dále na mořském pobřeží ve vesničce Agia Roumeli. Na cestu si vezměte pevnou obuv. Terén je kamenitý a členitý. Čekají vás četné mostky nebo dřevěné lávky, někde budete muset přeskákat po kamenech. Všude je dostatek pramenů a voda v nich je čistá a pitná, takže o pití není nouze. Doporučuji vyrazit co nejdříve ráno, polední a odpolední slunce je na místech bez stínu celkem silné.

Sagunto - Spain

Sagunto je přístavní město nacházející se asi 30 kilometrů na sever od Valencie – hlavního města provincie. Ve městě žije přibližně 65 000 obyvatel. Sagunto je známé díky zachovalým památkám, které zde ve starověku vystavěli Iberové, Řekové či Římané. Vedle historického centra, které se nachází pod kopcem, na němž se rozkládá starověké a středověké opevnění, se městská zástavba soustřeďuje především okolo zdejšího přístavu. Za návštěvu stojí především zbytky hradu a opevnění na kopci nad městem. Jsou původem římské a maurské. Také nevynechejte římské divadlo – amfiteátr, který byl na konci dvacátého století zrestaurován.

Schladming - Austria

Hory mám rád především v létě, a Schladming patří k mým oblíbeným destinacím. Přes 1000 kilometrů značených turistických tras je rozděleno do několika obtížností. Mezi horskými hřebeny se ukrývá kolem 300 horských jezer, stovka vodopádů, desítky chat a salaší a dechberoucí vyhlídková místa.  K regionu neodmyslitelně patří také rafting, kanoe, paragliding, wellness, a spousta dalších aktivit. Karta Schladming-Dachstein Sommercard nabízí slevy na lanovky, do rekreačních a zábavních center, na veřejnou dopravu, na ubytování, do kulturních památek i na golfová a tenisová hřiště a dokáže ušetřit celkem dost peněz.

Přejít nahoru