THAILAND

Mae Hong Son

Mae Hong Son je krásná a odlehlá provincie v severním Thajsku. Provincie známá pro svou nádhernou přírodu a hornatý terén má pohodovou atmosféru. Mae Hong Son je nejhornatější provincií Thajska. Nad tyčícími se horami často visí ve vzduchu jemná mlha. Řeky protékají svěžími zelenými údolími a je zde spousta vodopádů, které jsou obzvláště krásné v období dešťů. Můžete navštívit mnoho jeskyní, kaňonů, polí a také kopce s vyhlídkami. Mae Hong Son je úžasná destinace pro cestovatele, kteří se rádi vracejí do přírody. Hory nabízejí mnoho příležitostí pro vynikající turistiku a horolezectví. Na motorce můžete navštívit i vzdálenější místa, například krásnou vesnici Ban Rak Thai téměř u barmských hranic, jeskynní systém  Tham Lod, nebo Pai Canon nedaleko stejnojmenného města.

Phuket

Phuket je největší z thajských ostrovů a leží zhruba sedm set kilometrů jižním směrem od Bangkoku. S pevninou jej spojuje Sarasin Bridge. Dá se říci, že tento ostrov nabízí pro každého něco. Na Phuketu se nikdo nemůže nudit. V okolí ostrova jsou dokonalé lokality pro potápění, šnorchlování a výlety na lodích. Na ostrově jsou krásné buddhistické chrámy a jiné památky – nejznámější je nádherný Wat Chalong kde na nejvyšší věži najdete ve vitríně popel samotného Buddhy. Hora Nakkerd je zase domovem 45 metrů vysokého Big Buddhy, jehož výstavba stála 30 milionů thajských bathů a stále je nedokončený. Můžete se projít starým centrem Phuketu, užít si lokálních trhů a streetfoodu, nebo zabrousit do moderních chrámů konzumu. Vnitrozemí ostrova potom ukrývá krásné vodopády, spousty vyhlídek a stezek místní přírodou. Nespočet pláží po obvodu ostrova ani není třeba zmiňovat, stačí si vybrat tu svou nejoblíbenější a sledovat překrásné západy slunce. Phuket prostě stojí za návštěvu.

Chiang Mai

Chiang Mai je největší město v severním Thajsku, je to náboženské, ekonomické, kulturní, vzdělávací a dopravní centrum pro celé severní Thajsko a část sousedního Myanmaru (Barmy). Kdysi hlavní město nezávislého království má také silné kulturní vazby s Laosem. Chiang Mai má velmi specifickou atmosféru, pro kterou je hodně navštěvováno a stává se i útočištěm digitálních nomádů a baťůžkářů. Nejen pro mne bylo výchozím bodem pro výlety do okolí bližšího i vzdálenějšího, například i k nejvyšší hoře Thajska Doi Inthanon. Častým cílem je rovněž  hora Doi Suthep, odkud je výhled na město. Ve městě samotném je přes 300 chrámů. Chiang Mai je proslaveno také každoročním listopadovým festivalem Loy Krathong, při kterém se z města vypouští tisíce lampionů štěstí, nebo několikadenními oslavami thajského nového roku – Sonkran. Já jsem měl bohužel smůlu a Loy Krathong v roce 2021 zažil bez zakázaných létajících lampionků. Nicméně i tak to bylo ůžasné a Chiang Mai patří k mým nejoblíbenějším místům.

Erawan National Park & Khuean Srinagarindra National Park

Národní park Erawan se nachází v západním Thajsku v pohoří Tenasserim Hills v provincii Kanchanaburi a je domovem jednoho z nejoblíbenějších vodopádů v zemi. Hlavní atrakcí parku jsou sedmistupňové vodopády Erawan se smaragdově zelenými jezírky. To, co dělá vodopád Erawan tak populární, je jeho malebná smaragdově zelená čistá voda. Poslední úroveň vodopádu je přístupná vyškrábáním se na několik skalek pro ty, kteří mají rádi trochu větší výzvy. Celková vzdálenost od začátku stezky až po nejvyšší patro je téměř 1,5 km. Podél stezek je mnoho smaragdově zelených rybníků, ve kterých se mohou návštěvníci koupat. Nedaleko je také národní park Khuean Srinagarindra s oblíbeným vodopádem Huay Mae Khamin, vodopádem o sedmi úrovních, který nakonec teče do řeky Khwae Yai. Vodopád pramení v horách na východě parku. Mezi další parkové vodopády patří Pha Sawan a Pha Tat.

Kanchanaburi

Kanchanaburi je tak trochu opomíjené, ale turisty zde najdete. Ve skutečnosti je toho ve městě mnohem víc než jen Death Railway a most přes řeku Kwae (Kwai). V dojezdné vzdálenosti od města jsou nádherné národní parky a rezervace a proto jsem bral Kanchanaburi jako  základnu pro cesty do širšího okolí. Ačkoli je Kanchanaburi celoroční destinací, tak nejlepší období na dovolenou je od listopadu do února, kdy jsou teploty relativně chladnější než po zbytek roku. Na vrcholu léta (v dubnu) je Kanchanaburi jedno z nejteplejších míst. V okolí rozhodně nezapomeňte na Erawan National Park, který se svými vodopády patří k těm nejhezčím.

Khao Sok National Park

Národní park Khao Sok leží zhruba dvě hodiny od města Surat Thani. Je to místo jako stvořené pro dobrodruhy a milovníky přírody. Tento národní park patří k těm zcela nejzachovalejším v Thajsku. Najdete zde nespočet rostlinných a živočišných druhů, mnohdy velmi vzácných. Kromě několika druhů opic zde žije i pár kočkovitých šelem (dva druhy levharta, tygr), také divocí sloni, tapíři, zoborožci, létající ještěrky a spousta jiných obyvatel pralesa. Narazit byste zde mohli na největšího hada světa (krajtu mřížkovanou), největšího jedovatého hada (kobru královskou), největšího gekona, motýla, ale třeba také největší květ na světě – Raflesii. V Národním parku si můžete vybrat z mnoha treků, výletů a vyjížděk. Určitě nevynechejte populární jezero Cheow Lan Lake, s možností nocování v džungli, nebo na jezeře. Samozřejmostí jsou i zde kajaky, nebo aktivity se slony. Pokud dokážete oželet luxus a komfort, máte dobrodružnou povahu a radši se prodíráte džunglí než ulicemi měst, Národní park Khao Sok je to pravé.

Khao Ngon Nak National Park

Tento národní park v provincii Krabi není nijak velký a nedá se srovnávat s parky jako Khao Sok nebo Khao Nor Chu Chi. Přesto stojí za to jej navštívit. Je asi třicet minut od vyhlášené pláže Ao Nang a snadno se k němu dostanete. Navštívit jej znamená více méně vylézt na vrchol hory. Cesta je dlouhá asi pět kilometrů a pokud nejste totálně bez fyzičky, je to velmi příjemný trail. Vrchol stojí za to. Úžasné výhledy do krajiny a skvělá místa na pořízení fotek na skalách jsou dostatečnou odměnou za trochu té námahy.

King Power MahaNakhon - Bangkok

Pokud budete v Bangkoku a budete chtít vidět něco opravdu extra, nezdráhejte se utratit pár stovek za výhled z nového mrakodrapu King Power MahaNakhon. Západ slunce je odtud opravdu úžasný a Bangkok budete mít vážně jako na dlani. Strávil jsem zde několik hodin a dolů se mi ani trochu nechtělo. Nahoru Vás nepustí s vlastním pitím a jídlem, ale je tam bar (i když ne zrovna levný), takže žízní nezemřete. Večer při západu slunce tam navíc DJ pouští muziku a atmosféra je  nezapomenutelná.

Doi Inthanon (nejvyšší hora Thajska)

Nejvyšší hora Doi Inthanon se nachází zhruba 100 km od města Chiang Mai v národním parku Doi Inthanon  a měří 2565 m. Nahoru se dá pohodlně vyjet a najdete zde dva nádherné chrámy. Doporučuji ale vyrazit na zdejší nature traily, kdy se vám po projítí lesní části cesty otevřou nádherné výhledy z úbočí hory. Jednoznačně jedno z nejhezčích míst kam vyrazit.

Koh Lipe

Koh Lipe je malý ostrov ve tvaru písmene L, který se nachází v provincii Satun jižního Thajska nedaleko od hranic s Malajsií – kousek od Langkawi. Ostrov patří k souostroví Adang-Rawi, který se nachází na okraji národního parku Tarutao. Koh Lipe (známý také jako Koh Lipeh nebo Koh Lipey) vlastně znamená papírový ostrov. Ostrov má tři hlavní pláže Sunset Beach (na západě), Sunrise Beach (na východě) a Pattaya Beach (na jihu). Okolí ostrova je proslulé potápěním a šnorchlováním. Na jeho korálové útesy se dá snadno dostat, protože začínají jen pár metrů od hlavních pláží. Na ostrově je mnoho možností ubytování, a to od bungalovů z bambusu až po čtyřhvězdičkové hotely.

Krabi

Oblast Krabi je jedno z nejhezčích míst v celém Thajsku. Křišťálově bílý písek na pobřeží s více než 200 ostrovy, azurové a tyrkysové moře, ale i džungle ve vnitrozemí, kde můžete nalézt jeskyně, vodopády a exotickou flóru a faunu vás donutí se sem vracet. Je zde rozhodně méně turistů než na místy přelidněném Phuketu, více uvolněná atmosféra než třeba na Koh Samui. Donedávna opomíjený kout jižního Thajska je opravdu jedním z přírodně nejzajímavějších míst Andamanského pobřeží. Krasové útesy, bujná zeleň a tyrkysové moře vytvářejí nezapomenutelné scenérie. A v okolí naleznete nepřeberné množství míst, kam rozhodně musíte zajet a prozkoumat je.

Přejít nahoru