Vysoké Tatry - Slovakia

Rysy (2 503 m)

Pokračuje se ve zdolávání vrcholků. Hned jak se otevřely hranice a šlo přejet k sousedům, vyrazil jsem znovu na Rysy. Tatry jsou vzhledem k relativní blízkosti moje oblíbená lokalita a nikdy nezklamou. Jednodenní tůry “na otočku” prostě nemají chybu. A Rysy, i když jsou profláknuté a lezou na ně davy lidí, prostě svoje kouzlo mají.

Gerlachovský štít (2 655 m)

Výstup na Gerlachovský štít je nezapomenutelným zážitkem. Chcete-li vystoupit na nejvyšší vrchol Tater, Slovenska a zároveň celých karpat, našetřete si nějaká ta eura, domluvte si horského vůdce, bez kterého tam nesmíte a vyrazte. Cesta není nikterak časově náročná, ale počítejte s vysokým převýšením, což znamená že se celkem zadýcháte. Pokud Vám vyjde počasí, na což já jsem měl štěstí, odměna v podobě výhledů z vrcholu stojí za to.

Slavkovský štít (2 452 m)

Slavkovský štít je jedním z mála vrcholů v Tatrách, na který se lze vydat legálně po turistických značkách, bez drahého horského vůdce. Ovšem zatímco na Kriváň nebo Rysy proudí za příznivého počasí davy turistů, na Slavkovský štít půjdete v pohodě bez obav z množství lidí. Výstup na něj je dlouhý, se značným převýšením. Cestou na znaveného turistu navíc nečeká žádná chata s občerstvením ani pramen vody, jezero nebo potok. Časový údaj 5:15 na rozcestníku ve Starém Smokovci tak odradí již na začátku nejednoho turistu. Ačkoli někdo tuto tůru považuje za nudnou a dlouhou, patří k mým oblíbeným a odměnou jsou dokonalé pohledy z vrcholu.

Kôprovský štít (2 363 m)

Kôprovský štít je jeden z volně přístupných vrcholů ve Vysokých Tatrách. Tyčí se přímo nad Veľkým Hincovým plesem. Z jeho vrcholu je překrásný výhled na polskou i slovenskou část Vysokých Tater. Koprovský štít je pro začátky horské vrcholové turistiky ve Vysokých Tatrách ideálním místem. Na cestě ze Štrbského plesa prakticky nenarazíte na záludnosti. Ačkoli je výstup často uváděn jako středně těžký, zvládne jej s dobrou obuví každý. Já považuji tuto túru za jednu z nejhezčích. Za dobrého počasí vás čeká výhled na celý hlavní hřeben a vrcholy Tater a také do údolí s třpytivými hladinami ples.

Jahňací štít (2 230 m)

Jahňací štít (2 230 m) je nejvýchodnějším vrcholem Vysokých Tater. Název neupomíná na ovčí jehňata, ale spíše na mláďata kamzíků. V minulosti byl známý také jako Štít Bieleho plesa, Lastovica nebo Biely štít. Výstup na Jahňací štít patří k delším, středně náročným túrám. A to i přes značné převýšení, které se ale rozloží na dlouhém úseku. Trasa vede na pomezí  Vysokých Tater a Belianských Tater a poskytuje skutečně krásné výhledy. První část úseku až k chatě u Zeleného plesa je opravdu vycházková, opravdové stoupání začíná až od této zastávky. U chaty je také rozcestí turistických cest. Napojuje se zde trasa z Velké Svišťovky s výchozím bodem u Skalnatého plesa.

Přejít nahoru